to system służący do dodawania i zmiany treści strony www, w tym także multimediów i grafik (zdjęć). Najbardziej zaawansowane systemy CMS są „zapleczem” administratora witryny i pozwalają na dodawanie do niej całkiem nowych elementów (np. ankiet), moderację komentarzy i zarządzanie prawami użytkowników, wyświetlaniem bannerów, a nawet rozsyłanie newsletterów czy modyfikację struktury treści i wyglądu witryny. Obok otwartych i darmowych rozwiązań (np. Joomla, WordPress), współistnieją także rozwijane przez agencje interaktywne autorskie systemy CMS.

CMS – (Content Management System) system zarządzania treścią witryny. Bazujące na bazach danych i językach skryptowych (np. PHP) systemy, pozwalają na edycję i dodawanie tekstów (aktualności, opisy produktów), zdjęć (galerii, grafik), a także innych elementów (np. ankiet), moderację komentarzy i zarządzanie prawami użytkowników, a nawet rozsyłanie newsletterów, modyfikację struktury treści i wyglądu witryny.
Wykonywanie tych operacji w witrynie opartej na systemie CMS możliwe jest bez znajomości języków programowania, ani języka HTML.